Testosteron Eksikliği Üzerine

İyi uyuyamıyor musunuz? Testosteron eksikliğiniz olabilir.

  • Testosteron gece uykuda salgılanır. Testosteron eksikliğinde derin uyku (iyi uyku) olmaz. İyi uyuyamazsanız testosteronunuz tamamlanamaz. Ve bu böyle bir döngü olarak gider. Uyku problemi yaşıyorsanız androloji alanında uzman bir üroloğa görünmenizde fayda vardır.
  • 40’lı yaşlardan itibaren her yıl erkeklik hormonu, testosteron %2 azalmaktadır. Testosteron düşüklüğü erkek yaşamını kısaltır. Testosteronu daha yüksek olan erkekler, düşük olanlardan daha uzun yaşar.
  • Testosteron eksikliği şişmanlatır. Testosteron azaldığında östrojen (kadınlık hormonu) göreceli olarak artar. Bu da göbek çevresi yağlanmaya sebep olup kilo vermeyi zorlaştırır. Cinsel isteksizliğe ve cinsel işlev bozukluklarına neden olur.
  • Sertleşme sorunu diyabet, kalp damar hastalığı gibi önemli bazı hastalıkların ilk habercisi olabilir. Teşhis ve tedavi için doktora başvurmak önemlidir.
  • Sertleşme sorununun birinci basamak yani ilk tedavisi ağızdan alınan ilaçlar ve ses şok dalgalarıyla yapılmaktadır. Birinci basamak tedavilerle başarı %80’lere ulaşmaktadır.
  • Testosteron tedavisi kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltmaktadır. Göbek çevresindeki ve kalp çevresindeki yağlanma ile insülin direnci azalır.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1990 yılında Texas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde ve Baylor Tıp Fakültesi St. Lukes Hastanesi’nde Androloji ve mikrocerrahi konularında çalıştı.

1992 yılından 2014 yılına kadar İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında androloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldım.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları