Sonradan Gelişen Penis Eğriliği – Peyronie Hastalığı

1. Peyronie nedir, nasıl bir hastalıktır? Kişiyi nasıl etkiler?

Penis içerisinde sertleşmeyi sağlayan yan yana 2 silindir yapı vardır.  Peyronie hastalığı, bu yapının duvarlarında meydana gelen hasar ile dokunun esnekliğini yitirmesi ve sertleşmesi sonucu peniste ağrı ve şekil bozukluğuna yol açan bir hastalıktır. İlk defa 1743 de Fransız kralı 15. Louis’in doktoru olan Francois de la Peyronie bu hastalığı tarif ettiği için ismi Peyronie hastalığıdır.

Hastalığın başlangıcında sertleşme sırasında peniste ağrı ve hafif eğrilme olur. Ağrı nedeni ile ilişki yarıda kesilebilir veya sertleşme sona erebilir. Herhangi bir tedavi uygulanmadığında bir süre sonra ağrı kaybolur, ancak penis eğriliği giderek şiddetlenebilir. Eğriliğin olduğu yerde sert doku el ile hissedilebilir.

Eğrilik çok arttığında (30 dereceden fazla olduğunda) ilişki mümkün olmayabilir. Zaman içerisinde şekil bozukluğu sonucu sertleşme sorunu ortaya çıkabilir Bu durum kişinin ruhsal durumunu da olumsuz etkiler.

2. Peyronie’nin sebepleri nelerdir? Kimler risk grubunda bulunuyor, başka hastalıklar da peyronie olma riskini artırıyor mu?

Peyronie’nin oluşumu yaşlanma ve diyabet ile kolaylaşmaktadır. Orta yaş ve üzerindeki hastalarda yaş ile birlikte birkaç kattan oluşan penis kılıfının dokusu zayıflamaya başlar ve zorlanmalarla kılıfın katları arasında ayrılma ve kanama olur. Vücut kendi dokusunu iyileştirirken bu hasarlı bölgelerin esneme yeteneği kaybolur ve zaman içinde buraya kalsiyum birikir. Sertleşmiş olan bu kısım esnemediği için sertleşme sırasında penis bu tarafa doğru eğrilir.

3. Peki, kimler mutlaka bir uzmana başvurmalı?

Peniste sertleşme sırasında ağrı oluyorsa veya eğrilik oluşuyorsa bir ürologa/androloga başvurması gereklidir. Erken dönemde başvuru yapıldığı takdirde ilaç tedavisi ile düzelme olabilmektedir.

4. Tedaviye değinir misiniz? Ne tür tedavi yöntemleri bulunuyor?

Hastalığın 2 aşaması vardır. Akut ve Kronik dönem. Akut dönem hastalığın ilk 6 aylık dönemini kapsar ve genellikle ağrı ile birliktedir. Dokuda kalsiyum biriktiği ve ağrının olmadığı eğriliğin olduğu dönem ise Kronik dönemdir.

Hastalığın ilk dönemlerinde ağızdan kullanılan ilaçlarla tedavi denenmektedir. Bu amaçla Kolşisin, E vitamini, Potaba, kortizon  gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçların etkinliği çok düşük olduğundan artık çok önerilmemektedir.

Son yıllarda ise fosfodiesteraz tip 5 inhibitörleri ve penisteki plaklara uygulanan kollegenaz enjeksiyonları daha etkin olarak kullanılmaktadır. Özellikle ağrı şikayetinin olduğu dönemde bu ilaçlarla ağrı daha hızlı kaybolur ve eğrilik hastaların üçte birinde düzelebilir. İlaç tedavisine bir yıla kadar devam edilebilir. Sert dokunun oluştuğu ve ağrısız dönemde artık ilaç tedavisi yarar göstermez. Cerrahi tedavi gerektirir.

Cerrahi tedavi artık penisteki sertleşmiş dokunun gerilemediği ve peniste şekil bozukluğu nedeni ile ilişki kurmakta zorluk oluyorsa önerilmektedir. En önemli nokta cerrahi tedavi uygulanacak kişilerde sertleşme probleminin olmamasıdır. Sertleşme problem olan hastalarda şeklin düzeltilmesi ereksiyonu iyileştirmez. Bu hastalarda şeklin düzeltilmesinin yanısıra penil protez uygulaması da gereklidir.

5. Cinsel sorunları gizleyen bir toplumuz. Peki, kişi tedavi olmaya yanaşmazsa ne tür problemlerle karşılaşır? Bu psikoloji bozukluğuna da neden olabilir mi? Bireyin partneriyle ilişkisi bu durumdan nasıl etkilenir?

Cinsel sorunların dile getirilerek tedavi aranma oranı maalesef tüm Dünyada olduğu gibi bizde de % 10 lar seviyesindedir. Bunun en önemli sebebi utanma duygusudur. Tedavi yapılmadığı takdirde Peyronie hastalığı sonucu penis yapısı bozulur. Şekil bozukluğu sonucu sertleşme olsa bile ilişki kurmak mümkün olmayabilir veya sertleşme kaybolur.

Şekil bozukluğu nedeni ile penis boyu da kısaldığı için kişinin özgüven kaybı olur. Depresyon hali ortaya çıkar. Partner veya eş ile cinsel yaşam tatmini mümkün olamadığında aile sorunları ortaya çıkmakta hatta evlilik birlikteliği bozulabilmektedir.

6. Peyronie hastalığının tedavisinde neler yapılmaktadır?

İlişkiye engel olacak kadar penis eğriliği varsa eğriliğin derecesine (şiddetine) göre cerrahi yöntem belirlenmektedir. 30 dereceden az olan eğriliklerde eğer penis boyu yeterli ise uzun olan tarafa özel dikişler konularak penis dğz hale getirilmektedir.

Penis boyu kısa veya eğriliğin derecesi 30 dereceden fazla ise kısa olan tarafta Peyronie plagı kesilerek penis dğzleştirilmekte ve arada oluşan boşluğa özel yama konulmaktadır. Bu yama kişinin kendi damarlarından parça alarak elde edilebildiği gibi perikardiyal greft gibi hazır materyaller de kullanılmaktadır. Yama ile penis kısalması önlenmekte ve eğrilik düzeltilmektedir.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1990 yılında Texas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde ve Baylor Tıp Fakültesi St. Lukes Hastanesi’nde Androloji ve mikrocerrahi konularında çalıştı.

1992 yılından 2014 yılına kadar İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında androloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldım.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları