Sistoskopi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Sistoskopi - Prof. Dr. Süleyman AtausSistoskopi farklı yakınmalar ya da radyolojik bulgular nedeniyle tanı koymak amacıyla yapılan endoskopik bir işlemdir. Sistoskop adı verilen farklı tipleri bulunan aletlerle kadınlarda ve erkeklerde ön idrar yolundan mesaneye girilerek, mesanenin görüntülenür.

Bir kamera aracılığı ile serum verilerek doldurulan mesane içi görüntüleri ekrana yansıtılır bu sırada kayıt yapılabilir. Bu işlem lokal anestezik kullanılarak tamamiyle ağrısız bir şekilde muayenehane ortamında yapılabileceği gibi genel anestezi ile hastahanede de yapılabilir.

Genel anestezi  durumunda aç olunması ve bazı ilaçların kesilmesi gerekir. Genel anestezi ile yapılan sistoskopilerden sonra ön idrar yolu ile ilgili kısa süreli  hafif yakınmalar olabilir, basit analjeziklerle önlem alınabilir.  Lokal anestezi ile yapılacaksa herhangi bir ön hazırlık yapılmaz, bu durumda kullanılan fleksibl aletlerle işlem sonrası genellikle bir yakınmaya yol açmaz. Genel anestezi ile yapılıyorsa bazı durumlarda sistoskopi sırasında biyopsi alınıp patolojik incelemeye gönderilebilir.

İlgili içerik:

Mesane Kanseri

Prof. Dr. Süleyman Ataus

Prof. Dr. Süleyman Ataus

1984 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1991 yılları arasında yine aynı üniversitenin Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2000 yılında doçentlik ünvanını, 2007 yılında da profesörlük ünvanını aldı.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları