Ses Şok Dalga Tedavisi (ESWT) hakkında merak edilenler

Sertleşme Sorununda Ses Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nedir?

Sertleşme sorunu olan kişilerde peniste meydana gelen hasarın bu damar adele veya sinir sistemiyle ilgili olabilir, düşük yoğunluklu ses şok dalgalarıyla tedavi demektir. Penise uygulanan düşük yoğunluklu ses şok dalgaları tedavileri penis içindeki bu hasarı değişik mekanizmalarla yeni damar oluşumları sağlayarak ya da penis içerisindeki kök hücreleri harekete geçirerek hasarı giderirler.

Kimlere Ses Şok Dalga Tedavisi Uygulanabilir?

Ses şok dalga tedavisi sertleşme sorunu olan her yaş grubuna ve her şiddette sorunu olan hastaya uygulanabilir. Özellikle birinci basamak tedavisi dediğimiz ağızdan alınan ilaçlar kullanan kişiler veya bu ilaçların etkili olmadığı kısmen damar hasarı da olan hastalar öncelikli olarak bundan yararlanırlar.

Ses Şok Dalga Tedavileri Sırasında Cinsel İlişkiye Devam Edebilir misiniz?

Ses şok dalga tedavileri sizin günlük hayatınıza herhangi bir engel oluşturmamaktadır ve tedavi süresince ya da sonrasında cinsel ilişkilerinizi devam ettirmeniz özellikle önerilir. Çünkü penisin kanlanması bu uygulanan tedaviden daha iyi sonuç alabilmek için gereklidir. Hatta bu amaçla ağızdan kullanılan ilaçları veya hekiminizin önerdiği diğer yardımcı yöntemleri bu tedavi sırasında da kullanmanız uygun olur.

Sertleşme Sorununda Ses Şok Dalga Tedavileri Nasıl Etki Ederler?

Penise uygulanan ses şok dalgaları penis içerisinde bir hasar oluşturuyor izlenimi yaratarak yani küçük darbeler oluşturarak peniste bir hasar hasar var düşüncesiyle vücudun oraya dokuyu iyileştirici maddeleri göndermesini sağlar. Bununla yeni damar oluşumları veya penis içerisindeki kök hücreler aracılığıyla var olan hasar giderilir.

Ses Şok Dalga Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Ses şok dalga tedavileri poliklinik ortamında veya muayene ortamında kişinin penisi veya penisinin kökleri vücut içerisinde olan kısımlarına ayrı ayrı dört bölgeye ses şok dalgalarının aktarılması suretiyle uygulanmaktadır. Herhangi bir lokal analjezik yani uyuşturucu gerektirmeden günlük hayatımızdan bizi alıkoymadan ortalama 20 dakika süren ağrısız bir işlemdir.

Ses Şok Dalga Tedavisi Öncesinde Ya Da Sonrasında Yapmamam Gereken Bir Şey Var mı? Hazırlık Gerektirir mi?

Ses şok dalga tedavisi öncesi ya da sonrasında herhangi bir hazırlık veya yapmanız gereken bir şey yoktur. Günlük hayatınızdan sizi alıkoymadan ya da herhangi bir acı ve rahatsızlık duygusu vermeden uygulanan gayet basit bir işlemdir.

Ses Şok Dalga TedaviSİ İdeal Olarak Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Ses şok dalga tedavileri değişik cihazlarla uygulanabilmektedir ve her bir cihazın özelliğine bağlı olarak seans sayısı değişir. Bazı cihazlar 4 seans şeklinde uygulama önerir, bazı cihazlar ise 6,9 hatta 12 seansa kadar uygulama önermektedir. Hepsinde esas amaç belli yoğunlukta atışın yani ses şok dalgasının dokuya iletilmesidir, seans sayısı buna göre ayarlanır.

Ses Şok Dalga Tedavilerinin Yan Etkisi Var mı?

Ses şok dalga tedavilerinin herhangi bir yan etkisi yoktur, bunun daha yüksek dozlarını biz ürolojide taş kırma amacıyla kullanmaktayız. Düşük yoğunluklu ses şok dalgaları da keza vücuttaki herhangi bir organa ya da dokuya zarar vermeden sadece yeni damar oluşumunu sağlamak veya hasarı gidermek üzere verilmiş bir uyarıdır ve sonuçları da kalıcı olmaktadır.

Ses Şok Dalga Tedavisinin Etkisini Nasıl Anlarız?

Ses Şok Dalga tedavisi değişik sayıda seanslar şeklinde 4,6 ya da daha fazla seans olarak uygulanır. Haftada bir olarak uygulanan bu seanslar sonucunda peniste kalıcı olarak bir doku yenilenmesi veya bir damar oluşumu meydana gelir. Dolayısıyla oluşan bu iyilik kalıcı bir iyiliktir, elbette yeni bir damar oluşumunun ya da doku hasarının giderilmesi 1-2 günde gerçekleşmez, ortalama 1 aydan sonra biz hastanın esas olarak yarar görüp görmediğini değerlendirmekteyiz. Bunu da sertlik kalitesindeki artış veya daha önce kullandığı bir tedavi varsa onu kullanmaya ihtiyacının kalmayışı ya da daha az kullanabilir olmasıyla anlıyoruz.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1990 yılında Texas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde ve Baylor Tıp Fakültesi St. Lukes Hastanesi’nde Androloji ve mikrocerrahi konularında çalıştı.

1992 yılından 2014 yılına kadar İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında androloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldım.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları