Sertleşme Sorununda Yeni Tedavi

Sertleşme Sorununda Yeni Tedavi:

Düşük Enerjili Şok Dalga Tedavisi Sertleşme sorununun büyük bir kısmı ağızdan kullanılan ilaçlarla, penise uygulanan iğnelerle veya penis protezleri ile başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. Yeni bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, düşük enerji şok dalgaları ile de sertleşme sorunu tedavi edilebilmektedir

Düşük enerjili şok dalgası nedir?

Son 25 yıldır ürolojide yüksek enerjili şok dalgalarını taş kırma tedavisinde tedavisinde kullanılmakta. Düşük enerjili şok dalgası ise bu tedavinin benzeri olup günümüzde sertleşme sorununun tedavisi için kullanılmaya başlanmıştır.

Düşük enerjili şok dalgaları başka tedavilerde de kullanılmakta mıdır?

Evet. Ortopedistler eklem ağrısı ve tenisçi dirseği gibi sorunlarda bu tedavi yöntemini kullanmaktadırlar. Ayrıca Japonya’da kardiyologlar göğüs ağrısı olup kalp-damar ameliyatı olmayacak kişilerde yeni damar oluşumunu sağlamak için bu tedaviyi kullanmaktadır.

Düşük enerjili şok dalgaları sertleşme sorununa nasıl etki etmektedir?

Yapılan bilimsel çalışmalar peniste yeni damar oluşumlarını sağlayarak penise kan akışını arttırdığını göstermiştir.

2015 Mayıs ayında yapılan Amerikan Üroloji Kongresi’nde anlatıldığı üzere, düşük enerjili ses dalgalarının penis içerisindeki kök hücre sayılarını arttırdığı da gösterilmiştir.

Tüm bu sonuçlar, düşük enerjili şok dalga tedavisinin sonuçlarının kalıcı olabileceğini göstermiştir.

Düşük enerjili şok dalga tedavisi nasıl uygulanıyor?

Uygulama öncesi herhangi bir hazırlık gerektirmeksizin, penisin gövde ve kök kısımlarına elle kumanda edilen bir cihaz aracılığı ile şok dalgaları uygulanmaktadır. Uygulama sırasında veya sonrasında herhangi bir ağrı olmamakta ve bilimsel çalışmalarda herhangi bir yan etkisi gösterilmemiştir.

Düşük enerjili şok dalga tedavisi kimler için uygundur?

Sertleşme sorunu tedavisi için ağızdan ilaç kullanan, penise enjeksiyon tedavisi yapan, hafif ve orta derecede sertleşme bozukluğu olan kişiler için uygundur.

Özellikle ağızdan ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda etkin olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Tedavi sonrası nasıl bir iyileşme beklenmelidir?

  • Tedavi protokülünün bitiminden itibaren hastaların %70’ine yakını başarılı cinsel ilişki kurabilmekte ve bu hastaların %25’i de normal cinsel fonksiyonlarına dönebilmektedir.
  • Şiddetli sertleşme sorunu olanlarda başarı oranı normale göre biraz daha düşüktür.
  • Yeni damar oluşumu veya doku rejenerasyonu zaman alan bir süreç olduğundan, 2 ile 3 ay sonrasında asıl etkiyi görmek mümkündür.

Tedavi sırasında ve sonrasında süreç nasıldır? Yan etkisi var mıdır?

Düşük enerjili şok dalga tedavisi için herhangi özel bir hazırlık gerekmemektedir. Şimdiye kadar bir yan etki bildirilmemiştir. Tedavi sonrasında kişiler günlük hayatlarına devam edebilmektedirler.

Düşük enerjili şok dalga tedavisi radyasyon içerir mi?

Düşük enerjili şok dalga tedavisi kesinlikle radyasyon içermez. Tedavi, sadece ses dalgası ile yaratılan şoklar üzerine kuruludur ve bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir yan etkisi yoktur.

Düşük enerjili şok dalga tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Prof.Dr.Süleyman Ataus: Şok dalga tedavileri, ürolojide taş kırmada da kullanılıyor. Biliyoruz ki orada bir takım sınırlamaları var. Kalp ritim bozukluğu, kanama zamanı sorunu, kanama pıhtılaşma sorunu olan hastalar gibi pek çok şey var. Burada acaba, ereksiyon tedavisinde, şok dalga tedadavisi olamayacak bir hasta grubu var mı? Sınırlamaları var mı?

Prof.Dr.Bülent Alıcı: Aslında yok. Bunun sebebi de taş kırma için kullandığımız şok dalgaları ki aynı nitelikte ses dalgası o da. Bu kullanılanın 1000 misli daha güçlü olan dalgalar bunlar. Onlar uygulanırken, böbrek hareketli bir organ, taş kırarken odaklamak, kalp ritmine uygun hala getirmek, veya o dalganın yüksek yoğunluklu oluşu sebebiyle, kanama pıhtılaşma zamanı bozuk olanlarda kullanılmamalı, doğrudur. Ancak, penis için uygulanan bu düşük yoğunluklu, şok dalga tedavilerinin bu tür bir kontrendikasyonu yani kullanılmadığı bir durum söz konusu değildir. Her hasta grubunda, sakıncasız olarak, güvenle kullanabiliriz.

Sertleşme sorunu düzeyinizi, Uluslararası Erektil Fonksiyon Tesi ile belirleyebilirsiniz. Testi indirmek için tıklayın.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1990 yılında Texas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde ve Baylor Tıp Fakültesi St. Lukes Hastanesi’nde Androloji ve mikrocerrahi konularında çalıştı.

1992 yılından 2014 yılına kadar İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında androloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldım.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları