Sertleşme Sorunu Önlenebilir mi?

Sertleşme sorununa yol açan hastalıklar oluşmadan risk faktörlerinin ortadan kaldırılması veya birlikte görülebilen bazı hastalıkların tedavisi ile sertleşme sorunu önlenebilir.

Sertleşme sorunu olan hastalar doktora nasıl başvuruyorlar?

Hastaların bir kısmı sorununu doktora doğrudan aktarabilirken, bir kısmı asıl sorununu dolaylı yoldan aktarmaya çalışmaktadır. Hasta prostat sorunu olduğunu söyleyerek geldiğinde uygun sorular sorulunca asıl sorununun sertleşme problemi olduğu ortaya çıkmaktadır. Aslında son yıllarda yapılan çalışmalar hastaların konuyu açmak için bahane olarak öne sürdüğünü düşündüğümüz prostat büyümesine ait şikayetlerin sertleşme sorunu ile ilişkili olabildiğini göstermektedir. Burada doktorun bilinçli olması gerekmektedir.

Sertleşme sorunu başka hastalık belirtisi olabilir mi?

Sertleşme sorunu ile gelen hastanın incelenmesi sırasında kendisinin farkında olmadığı diyabet, yüksek tansiyon, kan yağlarında yükseklik ve buna bağlı kalp-damar hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Yani sertleşme sorunu bu hastalıkların ilk belirtisi olabilmektedir. Hastaların da bilinçlenmesi ve sertleşme sorunu olduğunda doktora başvurmaları gereklidir.

Kimler sertleşme sorunu yaşayabilir?

Bilindiği gibi yaş ilerledikçe sertleşme sorunu artmaktadır fakat sertleşme sorunu yaşlanmanın bir sonucu değildir. Yaşla birlikte sıklığı artan kronik hastalıklar (yüksek tansiyon, diyabet gibi) sertleşme sorunu yaratabilen hastalıklardır. Bu hastalıklar haricinde çok sayıda risk faktörü de vardır. Örneğin, kilolu, sigara içen, iş kolik, yüksek tansiyonu nedeni ile ilaç kullanan, sık alkol alan, eşi ya da partneri ile sık tartışan bir kişi düşünelim. Bunlardan hangisi sertleşme sorunu yaratıyor dersek, cevap hepsi olacaktır.

Sigara nasıl sertleşme sorunu yaratıyor?

Sigaranın kötü etkisi iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bilindiği gibi sigara damar sertliği yaratır ve bunun sonucunda kalp ve beyin damarları daralarak ölümcül sonuçlar doğurabilir. Sertleşme sorunu ölümcül değildir ama cinsel hayatınızı öldürür. Sigaranın içindeki kimyasal maddeler penise giden küçük damarların tıkanmasına yol açarak sertleşmeyi engelleyebilir. İkinci olarak, sigara damar cidarında kasılmaya yol açar ve böylece daha az kan penise gidebilir. Sertleşme güçlüğü başlar. Bazen penise kan normal gelse bile damar sertliği olan kişilerde ilişki sırasındaki hareket sırasında kan bacak ve kalça bölgesine kaçar ve sertleşme devam edemez.

Sertleşme sorununun hormonlarımızla ilişkisi var mı?

Özellikle erkeklik hormonu olan testosteron cinsel isteğimizle ilişkilidir. Testosteronun penis içyapısı üzerine de etkisi vardır. Testosteron düzeyindeki düşüklük hem isteğimizi, hem de penis içyapısını olumsuz etkileyerek sertleşme sorununa yol açabilir. Diğer hormonal bozukluklar, örneğin; diyabet, tiroid bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları veya hipofiz bezi hastalıklarında da hormonal değişiklikler oluşarak sertleşme bozukluğu olabilir.

Diyabet (şeker hastalığı) ile sertleşme sorunu ilişkisi nedir?

Diyabeti olan erkek hastaların yarısında zaman içerisinde sertleşme sorunu gelişmektedir. Tip 1 diyabeti olan insülin bağımlısı genç hastalarda bu problem daha erken ortaya çıkabilmektedir. Tip 2 diyabeti olan insüline bağımlı olmayan ve daha geç yaşlarda ortaya çıkan diyabette sertleşme sorunu daha yavaş gelişmektedir.
Diyabetik erkeklerde birkaç nedenle sertleşme sorunu ortaya çıkmaktadır. Öncelikle diyabet küçük kan damarlarına zarar vererek penise kan akımı azalmaktadır. İkinci olarak çevre sinirlerde bozukluk oluşmakta ve penise sertleşme için gerekli uyarı iletilememektedir. Bu hastalarda penisten beyne giden uyarılarda da azalma olmakta ve sertlik elde etmek güçleşmektedir. Son olarak diyabette genel sağlık daha kötü seyredebilmektedir. Diyabetin yaratacağı bu kötü etkileri önlemenin en iyi yolu kan şekerini ve tansiyonu kontrol altında tutmaktır.

Kan yağlarının sertleşme sorunu ile ilişkisi var mı?

Kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarındaki yükseklik kalp-damar hastalığı yaratarak ve penise giden kan akımında azalmaya yol açarak sertleşme bozukluğuna yol açmaktadır. Özellikle kötü huylu denilen düşük yoğunluklu kolesterolün yüksek oluşu sertleşmeyi olumsuz etkilemektedir.

Sertleşme sorununa yol açan başka nedenler var mı?

Penise gelen sinirlerde hasara yol açabilecek hastalıklar (ör: multipl skleroz) veya kaza ya da hastalık sonucu oluşan omurilik sinir hasarları sayılabilir. Radikal prostatektomi, kolon, rektum ameliyatları gibi karın içerisini ilgilendiren bazı ameliyatlar sonrasında sertleşmeyi sağlayan sinirler etkilenerek sertleşme bozulabilir. Peyronie gibi penisin sertleşme sırasında genişleyebilen esnek dokusunda (tunika albuginea) nedbe oluşturarak esneme yeteneğini yitirdiği hastalığında sertleşme bozulabilir. Bu hastalıkta penis sertleşse bile eğrilebilmekte ve ilişkiyi engelleyebilmektedir. Diğer bir başka neden ilaç kullanımıdır. Bazı ilaçlar sertleşme sorunu yaratabilir. Bunlar arasında psikiyatri ilaçlarından antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar, beta bloker veya diüretik etkili tansiyon düşürücüler, mide koruyuculardan bazıları sayılabilir. Yine bir başka sebep priapizm sonrası sertleşme bozukluğunun gelişmesidir. Priapizm cinsel uyarı olmaksızın istek dışı uzun süreli sertleşmenin olmasıdır. Bu durumda penis içinde kan uzun süre hapsolduğu için oksijen azalır ve doku kalıcı biçimde zarar görebilir.

Sertleşme sorununa yol açan sebepler önlenebilir mi?

Sertleşme sorununa yol açan bazı sebepler geri dönüşsüzdür. Bunlarda sebebi ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir (ör: omurilik sinir hasarı), ya da sebep ortadan kaldırılsa bile oluşan hasar kalıcı olabilir (ör: priapizm sonrası sertleşme kusuru oluşması).

Sertleşme sorununa yol açabilecek birçok kronik hastalığın iyi tedavi edilmesi (ör: diyabette kan şekerinin, tansiyonun iyi kontrol edilmesi) ya da risk faktörlerinin ortadan kaldırılması koruyucu olabilir. Örneğin, kan yağları yüksek olan bir kişi diyet ve egzersiz ile kan yağlarını normal seviyeye indirebilir, sigara veya alkol alışkanlığından vazgeçebilir, stresten uzak kalabilir, yaşlanma ile gelişen sertleşme sorununu sağlıklı yaşlanma için verilen tavsiyelerle geciktirebilir. Keza yaşlanma ile ortaya çıkan kısmi hormonal yetersizlik durumunun düzeltilmesi sağlanabilir. Son günlerde güncel olan bu tıbbi duruma daha sonra değineceğiz.

Günlük hayatımızın parçası olan stres bizi nasıl etkiliyor?

Erkekler bu sözü duymak istemiyor ancak stres pek çok hastalık için risk faktörüdür. Stres yoğun olmazsa direncimizi arttıran bir etki gösterebilir ama yoğunlaştığı durumda başta sertleşme sorunu olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Stresin psikolojik etkisini hepimiz biliyoruz, ancak fiziksel olarak etkisi olmaktadır. Stres ile ortaya çıkan kimyasal maddeler önce sigara gibi damarlarda kasılmaya yol açar, uzun zaman içinde de kan basıncı yükselir ve damarlarda kalıcı hasar oluşur. Penise, kalbe, beyine kan az gider. Stres ile eşler arası ilişkide de bozulmalar olmaktadır. Kısır döngü haline gelebilen bu durumda hem fiziksel hem de ruhsal etkilenme ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla stresimizi azaltacak tedbirlere başvurmak genel sağlığımız ile birlikte cinsel sağlığımız için de koruyucu olacaktır.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1990 yılında Texas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde ve Baylor Tıp Fakültesi St. Lukes Hastanesi’nde Androloji ve mikrocerrahi konularında çalıştı.

1992 yılından 2014 yılına kadar İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında androloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldım.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları