PSA, İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Kanserler Üzerine Kısa Notlar

Prostat kanserinden hayatınızı kaybetmemek sizin elinizdedir. 40 yaşından sonra her erkek yılda bir kez üroloğa giderek prostat kanserinden ölüm riskini minimuma indirebilir.

Siz hiç PSA’nıza baktırdınız mı? Prostat kanseri klinik bulgu vermeden yıllarca önce kanda PSA testi yapılarak çok erken tanısı mümkün olan bir hastalıktır.

İdrarda kanamayı lütfen önemseyin. İdrarda kanama ürolojik pek çok hastalığın bulgusu olabileceği gibi, mesane kanserlerinin çoğu zaman ilk ve tek bulgususudur. İdrarda kanama mutlaka ürolağa gitmeyi gerektirir.

İyi huylu prostat büyümesi çoğu zaman tedavi gerektirmez. Yaşam biçimi değişikliği ve farklı ilaç uygulamalarıyla ameliyat olmadan da çoğu zaman hayat kalitesi düzeltilebilir.

İyi huylu prostat büyümesinde lazer ve plazmakinetik teknolojisi kullanılarak daha büyük prostatlar da büyük bir başarıyla tedavi edilebilir.

Sigara içiminin mesane ve böbrek kanseri oluşumunda da çok önemli bir rolü olduğunu biliyor musunuz?

Mesane tümörlü hastaların %70-80’inde mesaneyi koruyarak hastalığı sorunsuzca tedavi etmek mümkündür.

Prof. Dr. Süleyman Ataus

Prof. Dr. Süleyman Ataus

1984 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1991 yılları arasında yine aynı üniversitenin Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2000 yılında doçentlik ünvanını, 2007 yılında da profesörlük ünvanını aldı.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları