Penis Protezi

Prof. Dr. Bülent Alıcı, iktidarsızlık tedavisinde son basamak tedavi olan penis protezleri ile ilgili detaylı bilgi veriyor.

Penil Protezi (Penis Protezi) Hakkında Herşey

Bükülebilir penis protezi

Penisin kanla dolan iki silindir şeklindeki yapısı içine yerleştirilen ve ilişki için gerekli sertleşmeyi sağlayan silikondan yapılmış protezlerdir. Bu protezlerin boyu sabittir, küçülmezler, ancak bükülebilirler. Yukarı veya aşağı büküldüğünde hasta giysilerini giyebilir. Avantajı ucuz olmaları, kullanmak için özel el becerisi gerektirmemesidir. Ameliyatı kolaydır. Penisin sürekli sert kalması, sönük haline dönememesi ve doğal görünmemesi dezavantajıdır.

Şişirilebilir penis protezi ise, hidrolik sistem esasına göre çalışır. Penis içine yerleşen iki silindir yapısı, bir deposu ve pompası olan sistemlerdir. Şişirilebilen protezler iki ve üç parçalı olmak üzere iki çeşittir. İki parçalı penis protezinde iki silindir ve bir pompa vardır. Üç parçalı da ise bunlara ek olarak bir de depo kısmı vardır. Şişirilebilen iki silindir penis içine, depo karın içine, pompa ise torba (skrotum) içinde cilt altına yerleştirilir. Bu parçaların hiçbiri dışarıdan görülmezler. Pompa kısmı sıkılarak depodan sıvı penise dolar,sertleşme oluşur ve istenildiği kadar sert kalır. İndirilmek istendiğinde pompa üzerindeki bir düğmeye basarak serumun depoya dönmesi sağlanır ve penis yumuşar.

Şişirilebilir penis protezi kimler için uygundur?

Şişirilebilen penis protezleri nasıl çalışır?

Penis protezleri dışarıdan belli olur mu?

Şişirilebilir penis protezinin avantajları nelerdir?

Penis protezleri vücut dışından belli olur mu?

Bu protezlerin farkı var mı?

İki parçalı protezler özellikle karın alt bölgesinden ameliyat geçirmiş olanlarda tercih edilebilir. Silindirlerin kapasitesi daha sınırlıdır. Kullanımı kolaydır. Üç parçalı protezlerde penis içinde bulunan silindirler daha yumuşak yapıdadır ve penisin yapısı izin verdiği ölçüde hem enine hem de boyuna genişler. Pompa üzerindeki bir düğme aracılığıyla indirilir ve indirildiğinde daha doğal bir görünüm sağlarlar. Her iki protez çeşidi de konforludur. Hasta ve eş memnuniyeti % 95’lere ulaşmaktadır.

Penis protezi kimlere takılabilir ve ameliyatının riskleri var mıdır?

Penis protezi erişkin, kanser tanısı, enfeksiyonu olmayan, beklentisi yüksek hastalara takılabilir. Psikiyatrik rahatsızlığı olanlar ve el becerisi olmayanlarda uygun değildir. Her ameliyatta olduğu gibi belli oranda risk elbette vardır. Özellikle ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmesi ve vücudun protezi reddetmesi mümkündür. Enfeksiyon gelişme riski % 1-2 gibi çok düşük oranlardadır. Son yıllarda yeni geliştirilmiş protezlerin dışı antibiyotik kaplıdır ve enfeksiyon riskini daha da azaltmaktadır. Sertleşme sorunu tedavisinde son seçenek olarak kullanılır. Ameliyat sonrası başarısızlık olduğunda yeni protez takılabilir ancak her 200 kişiden birisinde vücut protezi reddedebilir.

Penis protezlerinin ömrü var mı? Protez takılması boşalmayı veya idrar akışını etkiler mi?

Protezler hayat boyu kullanılabilir. Protez için 5 yıllık firma garantisi vardır. Mekanik parçalarda bozukluk gelişme ihtimali 10 yıl içinde %10 civarındadır. 5 yıl içerisinde meydana gelen mekanik arızalarda firma tarafından protez karşılanmaktadır. Protezlerin takıldığı silindir yapı ile idrar yolunun bulunduğu süngersi doku birbirine komşu ancak ayrı yerler olduğundan gerek idrar akışı gerekse boşalma engellenmemektedir. Boşalma olsa bile kişi istediği süre sertliğini sürdürebilir ve hislerinde de bir azalma olmamaktadır.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1990 yılında Texas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde ve Baylor Tıp Fakültesi St. Lukes Hastanesi’nde Androloji ve mikrocerrahi konularında çalıştı.

1992 yılından 2014 yılına kadar İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında androloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldım.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları