Penil (penis) protezi hakkında merak edilenler

Penil Protezi İçin Başka Bir Doktora Gitmek Gerekir mi?

Penil protezi ameliyatlarından önce doktor protez kararı verdikten sonra eğer kalp damar hastalığı varsa kardioloji doktoruna bir kez görünmekte fayda vardır. İkincisi eğer diyabet gibi kontrol edilemeyen bir hastalık söz konusu ise insülin kullanımı veya ameliyat sonrası takip açısından önem kazandığından dahiliye doktorunun görmesinde yarar vardır. Bir de ameliyat öncesi anestezi doktoru tarafından hastamızın görülmesi gerekir, bunu da ameliyattan bir gün önce temin ediyoruz.

Penil Protezi Ameliyatından Önce Hangi Testler Yapılmalıdır?

Penil protezi ameliyatından önce penil kan akışını görebilmek için penil doppler ultrasonografi dediğimiz bir radyolojik tetkik yapılmalıdır. Muayene sırasında da penisin ameliyat sonrası hangi boyda olacağını önceden hastanın da görebilmesi adına fizik muayene sırasında penisin boyunun ölçülmesi gerekir. Kan testleri olarak anestezi hazırlığı için serolojik testler, akciğer filmi, kalp elektrosu gibi bazı ön testler de gerekmektedir.

Penil Protez Ameliyatı Öncesi Ne Yapmalıyım?

Ameliyat öncesi bir hafta önceden eğer kan sulandırıcı ilaci kullanıyorsak, kan sulandırıcıları bırakmamız gerekir, veya bırakılamayacak kan sulandırıcılar söz konusu ise bunun ameliyatı engellemeyen tipi ile değiştirilmesi gerekir. İkincisi en çok atlanan şeylerden birisi kanı sulandıran yarayı iyileşmesini zorlaştıran bazı destek ürünler alıyorsak -örneğin yeşil çay- bir ay önceden bu tarz destek ürünlerinin bırakılmasında yarar vardır. Bir de bakteri barınmasını yani genital bölgede bakteri barınmasını azaltmak için bir gün önceden bir sabunla genital bölgenin yıkanmasında yarar görülmektedir. Kan sulandırıcıları ameliyattan hemen sonra bir kaç gün sonrasında tekrar yine kullanmaya başlayabiliriz. Bazı hastalarımız da tansiyon düşürücüler ya da diyabet gibi hastalığa ait ilaçlar kullanıyorlar, bunları bırakmak gerekmiyor. Ameliyat günü çok az bir suyla tansiyon düşürücü alıyorsa onu ya da başka bir ilaç kullanıyorsa onu almak mümkündür.

Penil Protez Öncesi Yapılması Gerekenler?

Ameliyata gideceğiniz günden bir gün önce gece yarısından itibaren bir şey yiyip içmemeniz gerekir. Ameliyat saatinden en az 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içme kesilmesi gerekir. Ameliyat günü ameliyata gelirken yanınızda gevşek giysiler bulundurun, eşofman gibi ve günlük rutin kullandığınız ilaçlarınız varsa onları birlikte getiriniz. Bir de ameliyat için önceden yapılmış tetkikler olan, penil Doppler ultrasonu ve kan testleri varsa onları da birlikte yanınızda getirmeniz gerekir.

Penil Protezi Yapılacağı Gün Genital Bölge Temizliği Ve Hastanede Kalma Süreci

Penil protez ameliyatından önce genital traş olmamanız önerilir. Genital bölgenin traşını biz ameliyat sırasında ve hemen öncesinde yapmaktayız. Bunun da nedeni o bölgede bakteri barınmaması içindir. Hastanede kalış süresi 1-2 gündür. Penil protez sonrası o bölgede ödem olmaması adına sonda takıyoruz ve hastamızı bir ya da iki gün hastanede konuk ediyoruz.

Penil Protezi Hangi Yaş Grubu İçin Geçerlidir?

Penil protez öncesi tedavi amacıyla ağızdan kullanılan ilaçlar ses şok dalgaları penis içerisine yapılan enjeksiyonlar gibi ameliyat öncesi tedavilerden yarar görmemiş hastalarda yaşa bakılmaksızın her yaşta penil protez yapılabilir.

Penis Protezi Ameliyatı Sonrası Penis Boyum Ne Kadar olacak?

Penil protez ameliyatı yapılmadan önce muayene sırasında penisi gergin olarak biz uzattığımız zaman yani şişirilmeden veya sertlik oluşturulmadan gerdirildiğinde olan penis boyu ameliyat sonrasında elde edeceğiniz penis boyudur. Daha önceden daha uzun olduğunu düşündüğünüz penisiniz daha uzun olmayacaktır. Yani ameliyat öncesi damar sertliği veya sebep ne ise, sertliği bozan faktörden dolayı penis boyunda bir kısalma olmuşsa ameliyat sonrası eski boyu kazanamazsınız.

Penis Protezi Takılan Kişilerde His Nasıldır? Boşalma Olur mu?

Penis protezi takılan kişilerde duygusal veya tenle ilgili yani cildin algılaması ile ilgili hislerde bir eksiklik olmamaktadır ve boşalma etkilenmez, bazı durumlar hariç olmak üzere; Daha önce örneğin prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiş bir kişide meni kanalları bağlanmış ve yoksa tabi ki boşalma hissini hasta duyabilir ancak dışarıda meni göremez. Diğer nedenlerle olan durumlarda örneğin şeker hastalığı nedeniyle protez gerekiyorsa yine kişi boşalmasını normal olarak yaşayabilir.

Penil Protezi Sonrası İdrar Yapma

Penil protez ameliyatı sonrasında idrar yoluna ilişkin her hangi bir müdahale yapılacaksa örneğin prostat büyüklüğü nedeniyle prostat ameliyatı yapılacaksa bu etkilenmez. Yani protez yapılmış bir kişide prostat ameliyatı daha sonra yapılabilir, veya idrar akışı bu durumdan etkilenmeyecektir. Protezin takıldığı yerle idrar yolu birbirinden ayrı iki mekanizmadır, ayrı yerdir, dolayısıyla protez takılan kişi normal idrar yapmasına devam eder.

Penil Protezi Sonrası Günlük Yaşantıya Ne Zaman Dönülür?

Penil protez ameliyatı sonrası 3 günlük ev ortamında dinlenmeyi önermekteyiz. Tam olarak yara iyileşmesi bir hafta içinde gerçekleşir. Eğer zorunluluk yoksa işinize dönmeyi bir hafta sonra tavsiye etmekteyiz. Ağır egzersizleri ancak 15 gün sonra yapabilirsiniz ve ameliyattan sonra iyileşme olduktan sonra en az 1,5 ay penil protezi kullanmamak gerekmektedir. 1,5 ay sonra hekim eşliğinde nasıl kullanılacağı öğretilir. Tamamen normal hissetme ve artık protezin neredeyse olmadığını anlama durumu ise 3 aydan sonra gerçekleşmektedir.

Penil Protezi Ne Kadar Süre Kullanılır?

Penil protezler silikondan yapılmış özel cihazlardır, bunların bükülebilir ve şişirilebilir olanları mevcuttur. Bükülebilir olanların bozulması çok nadirdir, içerisinde özel tel bir mekanizma mevcuttur silikonun ortasında dolayısıyla bozulması veya kullanılamayacağı bir süre yoktur hayat boyu kullanılır. Şişirilebilir olanların şişirme ve indirme mekanizması
olan bir pompa kısmı mevcuttur, tabi ki mekanik arıza yapma olasılığı vardır. Bu olasılık 10 yıl için %10-15 oranındadır.Protezler eğer bir sorun çıkmazsa hayat boyu kullanılabilir. Nadiren vücut tarafından reddedilir, yani 200 hastanın bir tanesinde enfeksiyon veya vücudun kabul etmemesi nedeniyle çıkarılması gerekebilir.

Penil Protez Dışarıdan Belli Olur mu?

Penil protezler cerrahi olarak takıldığında tek bir noktadan takılır ve bunun izi görülmez. Karşıdan şişirilmemiş haliyle çıplak olarak bakıldığında içeride bir protez olduğu anlaşılamaz, yani doğal görünüm sağlamaktadır, ki istediği zaman bunun kontrolü kendi elindedir.

Penil Protez Ameliyatlarında Doktorun Elde Etmeye Çalıştığı Strateji Nedir?

Penil protez ameliyatlarında birinci amaç doğal mümkün olan en uzun ve en sert sertliği sağlamaktır. Kişide bunu sağlayabilmek için ameliyat öncesi bazı testler ve fizik muayene yapılır. İkincisi enfeksiyondan korumaktır, ameliyatın usulünce ve enfeksiyondan koruyacak şekilde yapılması gerekmektedir.Üçüncüsü de doğal bir görünüm sağlayacak bir boyutta ve şekilde bir protezin tercih edilmesidir.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1990 yılında Texas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde ve Baylor Tıp Fakültesi St. Lukes Hastanesi’nde Androloji ve mikrocerrahi konularında çalıştı.

1992 yılından 2014 yılına kadar İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında androloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldım.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları