Pelvik Organ Prolapsusu Hakkında Merak Edilenler

Pelvik Organ Prolapsusu Ne Demektir?

Pelvik organ prolapsusu pelvik organların vajenden sarkması anlamına gelmektedir. Nedeni ise pelvik tabanda oluşan hasar nedeniyle pelvik organların vajenden dışarıya doğru fıtıklaşmasıdır.

Pelvik Organ Prolapsusu Hangi Organları Kapsayabilir?

Aslında bunu organların vajenle olan komşuluğuyla değerlendirmek gerekir.

Örneğin, ön duvar olarak baktığımızda mesane ve idrar çıkış borusunun, arka duvar olarak baktığımızda kalın bağırsağın son bölümü yani rektumun, üst duvar olarak baktığımızda  da rahim yani utarüs ve karın içeriğinin yani bağırsakların sarkması söz konusu olabilir.

 Pelvik Organ Prolapsusu Ne Tip Yakınmalara Yol Açar?

Pelvik organ prolapsusunun yol açtığı yakınmaları değerlendirirken öncelikli olarak hayat kalitesini önemli oranda etkilediğini, buna rağmen hekime başvurma oranının düşük olduğunu söylemek gerekir. Yol açtığı yakınmalar kaynaklandığı duvar ve hangi organı içerdiğiyle ilgili olarak değişebilir.

Örneğin, ön duvarla ilgili bir durum varsa o zaman daha çok mesane ve mesane çıkış borusuyla ilgili yani idrarla ilgili yakınmalara yol açabilir ki idrar kaçırma dahi söz konusu olabilir. Arka duvarla ilgili olanlarda kabızlık problemleri ortaya çıkabilir. Tabi dışarı çıkan organın oluşturduğu vajinadan sarkan bir kitle hissi de söz konusudur.

Pelvik Organ Prolapsusu Neden Gelişir?

Aslında birçok faktör söz konusu olabilir. Örneğin genetik yatkınlığı da bunun içinde sayabiliriz. Ama pelvik tabanı hasarlayan durumlarda pelvik organ prolapsusu söz konusu olabilir. Örneğin doğumlar ve hamilelik  bunlar arasında sayılabilir.

Ayrıca geçirilmiş histeroktomiler pelvik organ prolapsusu oluşumu için bir sebep olabilir. Bunun dışında örneğin kronik öksürük durumlarına yol açan hastalıklarda pelvik organ prolapsusu nedeni olabilir.

Pelvik Organ Prolapsusu Tedavisinde Amaç Nedir?

Tedavide öncelikli amaç sarkan organların gerçek anatomik lokalizasyonlarına geri getirilmesidir. Bunun için uygulanan rekonstrüktif ameliyatlar söz konusudur. Tabi bunu yaparken organlarla ilgili oluşmuş yakınmaların da ortadan kaldırılması amaçlanır. Bir önemli nokta da yeni yakınmalara yol açmayacak şekilde tedavinin planlanmasıdır. Eğer hastada idrar kaçırma gibi problemler varsa ek olarak buna yönelik tedaviler de düşünülmelidir.

Pelvik Organ Prolapsusu Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Tedavi seçenekleri konusunda öncelikli olarak korunmadan söz etmek gerekir. Özellikle pelvik tabanı güçlendirici egzersizlerin önemini vurgulamak lazım. Ancak, eğer gelişmişse ve tedavi de gerekiyorsa o zaman hangi organı içerdiği  ya da nereden kaynaklandığı tespit edilerek ona yönelik cerrahi tedaviler planlanmalıdır.

Bunlar vajenden yapılabileceği gibi daha nadir olarak da üstten yani karından yapılabilir . Bu arada yeni gelişmiş yöntemler yani laparoskopi ya da robotik tekniklerden de fayda söz konusudur. Eğer idrar kaçırmayla ilgili bir girişim yapılacaksa bu da aynı seansta eklenebilir.

Prof. Dr. Oktay Demirkesen

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1988-1993 yılları arasında yine aynı üniversitenin Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2002 yılında doçentlik ünvanını, 2008 yılında da profesörlük ünvanını aldı.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları