Metabolik Sendrom Nedir?

İnsülin direnci ve göbek çevresi yağlanması metabolik sendromun temelini oluşturur. İnsülin direnci günümüzde hatalı beslenme ve kas hareketsizliği nedeniyle oluşur. Metabolik sendrom hastalık değildir. Ancak;

  • Şeker hastalığı,
  • Kalp damar hastalığı,
  • Yüksek tansiyon

gibi temel hastalıklara yanı sıra, ürolojik açıdan; işeme problemi ve cinsel işlev bozuklukları (sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik vb..) gibi hastalıkların oluşmasına yol açar.

Belirtileri:

  • Bel çevresinde yağlanma
  • Yüksek kan basıncı
  • Yüksek açlık şekeri
  • Trigliserit yüksekliği
  • HDL (iyi huylu kolestrol) azlığı
    Bu belirtilerden bir tanesi için ilaç kullanıyor olmak

Genetik faktörler mevcut ancak çevresel faktörlerin düzeltilmesi ile önüne geçilebilir. Kadınların %40, erkeklerde de %30’un üzerinde görülmektedir. Kadınlarda 80cm’in, erkeklerde de 94 cm’in üzeri göbek çevresi ölçüsü metabolik sendromun bir parçası olarak değerlendirilir.

Cinsel arzu ve istekte azalma ve ereksiyon kalitesinde düşüş, metabolik sendrom ile ilişkili olabilir. Bu sorun en çok diyabet, kan yağları yüksek olan ve yüksek tansiyonu yüksek olan kişilerde görülür.

Metabolik sendrom ile cinsel fonksiyon arasındaki ilişki insülin direncine bağlı olarak göbek çevresindeki yağlanma ile erkek hormon dengesinde bozulmaya yol açarak etki eder.

Göbek çevresinde yağlanma = erkeklik hormonu olan testosteronda azalma = cinsel isteksizlik ve ereksiyon kalitesinde düşüş.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1990 yılında Texas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde ve Baylor Tıp Fakültesi St. Lukes Hastanesi’nde Androloji ve mikrocerrahi konularında çalıştı.

1992 yılından 2014 yılına kadar İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında androloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldım.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları