Mesane Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Mesane kanseri hakkında genel bilgi

Mesane tümörleri yani idrar torbası kanserleri kadınlarda ve erkeklerde en sık rastlanan kanserlerden biridir. Değişik ülkelerde erkeklerde kadınlara oranla 3-7 kat daha sık görülürler. Sigara mesane kanserlerinde rol oynayan en önemli faktörlerden biridir, belki de birincisidir.

Mesane kanseri nasıl bulgu verir?

Mesane kanserleri kendilerini hemen daima idrarda kanamayla belli ederler. Kanama pıhtılı olabilir, gözle görülebilir, bazen de gözle görülmeyip yapılan bir idrar tahlilinde tesadüfen gizli kan şeklinde karşımıza çıkar. Kanama dışında idrardaki başka bazı bulgularda mesane tümörünün habercisi olabilir. Bunlar idrarda yanma özellikle açıklanamayan yanmalar sık idrara gitmeler gibi belirtilerdir.

Mesane kanseri nasıl teşhis edilir?

Mutlaka bir idrar tahlili yapıyoruz elbette, ama radyolojik görünteleme çok önemli, bu ultrason, çoğu zaman da bilgisayarlı tomografi olabilir. Ama mesane kanseri teşhisi her zaman sistoskopi yani mesane içine endoskopik olarak bakılması ve mesaneden biyopsi alınmasıyla konulur.

İdrarda kanama

İdrarda kanama eşittir mesane kanseri demek değil elbette çünkü idrarda kanama pek çok ürolojik hastalığın belirtisi olabilir. Ama her ne olursa olsun her yaştaki idrarda kanama mutlaka ciddiye alınması ve üroloğa başvurulması gereken bir semptomdur.

Prof. Dr. Süleyman Ataus

Prof. Dr. Süleyman Ataus

1984 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1991 yılları arasında yine aynı üniversitenin Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2000 yılında doçentlik ünvanını, 2007 yılında da profesörlük ünvanını aldı.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları