Kadınlarda İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma kadınlarda daha sık görülür. Yaşın ilerlemesiyle birlikte %30-60 arasında bildirilmektedir. İdrar kaçırma oranı, yaşın ilerlemesi ile birlikte artış gösterir. İdrar kaçırma, hayat kalitesini çok etkiler. Eforla ve sıkışarak tuvalete zor yetişmenin birlikte olduğu karışık tip idrar kaçırma en sık görülen tiptir.

Kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma tipi nedir?
Hem eforla oluşan hem de tuvalete zor yetişmeyle oluşan karışık tip idrar kaçırmadır.

Kadınlarda idrar kaçırma risk faktörleri nelerdir?
Yaş, gebelik ve doğum, obezite, hareket kısıtlılığı, diyabet gibi bazı metabolik hastalıklar en iyi tanımlanmış risk faktörleridir. İdrar kaçırma sıkıntısı yaşayan bir kişi, idrar kaçırma ve tedavisi ile ilgilenen bir hekime baş vurmalıdır.

İdrar kaçırması olan bir kişi, nasıl değerlendirilir?
Hastanın yakınmalarının ve özgeçmişinin sorgulanmasını takiben fizik muayene, tam idrar tetkiki yapılmaktadır.

İdrar kaçırma neden olur?
İdrar kaçırma genellikle mesanenin kendisiyle ya da mesane çıkışını kapatan mekanizmaltın yetersizliği ile oluşur. Hastalarımızın büyük çoğunluğunda idrar kaçırma sebebine göre hayat tarzı değişikliği, pelvik taban egzersizleri, ilaç tedavisi, mesaneye yapılan enjeksiyonlar, sinir uyarı yöntemleri ile cerrahi işlemleri uygulamaktayız.

Prof. Dr. Oktay Demirkesen

1987 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1988-1993 yılları arasında yine aynı üniversitenin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2002 yılında doçentlik, 2008 yılında da profesörlük ünvanını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde aldı.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmektedir.

İlgili Konu Başlıkları