İyi huylu prostat büyümesi hakkında merak edilenler

İyi Huylu Prostat Büyümesi İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Günümüzde hala iyi huylu prostat büyümesinin ilaçla tedavisi yoktur. Kullandığımız bir grup ilaç elbette var ama bu ilaçlar ya idrar yollarındaki direnci azaltarak ya da bir süre kullandıktan sonra prostat boyutlarında azalmaya neden olarak işeme ile ilgili yakınmalarınızı ortadan kaldırabilirler. Bir başka anlamda da ameliyata kadar geçen süreci uzatıp bu süreci rahat geçirmenizi sağlarlar.

Prostat kanseri bütün dünyada erkeklerde en sık rastlanan kanserdir, bizim toplumumuzda ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada, bu kadar sık rastlanan bir kanser için elimizde PSA gibi aslında çok iyi bir silah var. Prostat kanserini erken teşhis etmek mümkün. 40 yaşından sonra bütün erkekler ama özellikle ailesinde prostat kanser hikayesi olan erkeklerin mutlaka yılda bir kere üroloğa giderek hem kanda PSA testlerini hem de parmakla prostat muayenelerini yaptırmaları gerekir.

Prostat büyümesinin tedavisinde kesin çözüm ameliyat. Günümüzde hala ameliyat olarak güncel yöntemler diyebileceğimiz, toplum içinde kapalı ameliyat olarak bilinen ve ön idrar yolundan girilerek yapılan ameliyatları tercih ediyoruz. Farklı farklı enerji kaynaklarını kullanıyoruz büyüyen prostatı çıkarırken. Bu halk arasında tur olarak bilinen ameliyat ya farklı bir enerji olan plazma kinetik enerjisi veya lazer kullanıyoruz, ama her zaman prostatın tamamı çıkarılmıyor, mutlaka bir miktar prostat dokusu geriye kalıyor bu ameliyatlarda.

Prof. Dr. Süleyman Ataus

Prof. Dr. Süleyman Ataus

1984 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-1991 yılları arasında yine aynı üniversitenin Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. 2000 yılında doçentlik ünvanını, 2007 yılında da profesörlük ünvanını aldı.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları