[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][fusion_title size=”1″ content_align=”left” style_type=”single solid” sep_color=”” class=”” id=””]İnfertilite Tedavisi[/fusion_title][fusion_text]İnfertilite tedavisi 3 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlar;

  • Medikal: Hormonal, nonhormonal, koital ve enfeksiyon tedavisi
  • Cerrahi: Varikoselektomi, vazo-vazostomi, epididimovazostomi
  • Yardımcı Üreme Teknikleri: İntrauterin inseminasyon (İUİ), İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (İCSİ)

[/fusion_text][fusion_separator style_type=”none” top_margin=”20″ bottom_margin=”20″ sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”” class=”” id=””/][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][fusion_tabs design=”classic” layout=”horizontal” justified=”yes” backgroundcolor=”” inactivecolor=”” bordercolor=”” class=”” id=””][fusion_tab title=”Medikal İnfertilite Tedavisi” icon=””]

Hormonal tedavi; Hipogonadotropik hipogonadizm %1’den daha az görülmektedir. Ön hipofizden FSH ve LH sekresyonunda yetersizlik söz konusudur. Bu durumda insan korionik gonadotropini (hCG), rekombinan luteinizan hormon ve folikül stimulan hormon kullanılır. Önce 6-8 ay hCG 2000 IU haftada 2 kez uygulanır, daha sonra hCG (rLH) + hMG veya rFSH 150 IU haftada 3 kez uygulanarak en az 18 ay devam edilir.İzole FSH yetmezliğinde rekombinan FSH uygulanır.

Klomifen sitrat; nonsteroid hormondur. Antiöstrojenik etkisinden yararlanılır. Klinik etkinliği tartışmalıdır.

Aromataz İnhibitörleri; Testostero-östrojen dengesizliğinde kullanılır. Aromataz inhibitörleri testosterondan östrojene dönüşümü engellemektedir.

Non-hormonal tedavi: Antioksidan tedavi; testiküler reaktif oksijen radikallerini engelleyerek ekti etmesi beklenmektedir. E vitamini en etkin olan antioksidandır.Çinko-folat kullanımı da aynı amaca yöneliktir. Motiliteyi etkilemek amacı ile pentoksifilin kullanımı da denenmektedir.

Koital: Seksüel disfonksiyon, ejekülasyon bozukluklarında disfonksiyonun giderilmesi veya medikal tedavi önerilebilir. Koit zamanlaması öğretilir.

Enfeksiyon tedavisi: Özellikle non-gonokoksik genital enfeksiyonlarda tetrasiklin veya florokinolonlarla tedavi yapılır. Kabakulak orşitinde interferon -2b ile tedavi yapılmalıdır.

[/fusion_tab][fusion_tab title=”Cerrahi İnfertilite Tedavisi” icon=””]

Varikoselektomi: Semen analizinin bozuk ve varikoselin klinik olarak varlığında, kadın yaşı ileri değilse (35 üstü) önerilmelidir. Post-op 1 yıllık takipte semen parametrelerinde %60-70 düzelme ve %50 olasılıkla hamilelik gerçekleşebilmektedir.

Vazo-vazostomi: İatrojenik olarak vazektomi sonrası vazektomi reversal amacı ile uygulanmaktadır. Vazektomi sonrası geçen süre ile ilişkili olarak başarı şansı %50-70 arası değişmektedir.

Epididimo-vazostomi: Epididim düzeyinde obstrüksiyon varlığında mikroskop altında vaz kesilerek epididimdeki sperm içeren bir tubulusa anastomoz yapılır. Başarı şansı en çok %60 düzeyindedir.

[/fusion_tab][fusion_tab title=”Yardımla Üreme Teknikleri” icon=””]

İntrauterin İnseminasyon: Şiddetli olmayan oligoastenospermide spermin özel yıkama teknikleri ile seminal plazmadan ayrılıp uygun bir medium içerisinde kanül aracılığıyla uterus içerisine verilmesidir. Ovulasyon günü yapılan bu işlemin başarı şansı her uygulama için % 15-20 dir.

İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (İCSİ): Şiddetli oligozoospermide veya azoospermik hastalarda uygun yöntemle (Mikro TESE) sperm elde edildikten sonra kadından alınan ovuma, laboratuar ortamında mikroskop altında spermin enjekte edilmesi esasına dayanır. Fekonde olan ovum bölünmeye başladıktan sonra (genellikle 2. gün) uterus içerisine aktarılır.

Azoospermik vakalarda sperm eldesi: Genetik testler yapıldıktan sonra non obstrüktif azoospermide mikro TESE (mikroskopik testiküler sperm ekstraksiyonu) yapılır. Obstrüktif azoospermide perkutan yolla epididimden (PESA) veya testisten (TESA) sperm aspire edilebilir. Bununla sperm elde edilemezse mikroskopik yolla epididimden sperm aspirasyonu (MESA) ile sperm elde edilebilir. Elde edilen spermler ya taze olarak İCSİ için kullanılır, ya da dondurularak daha sonra İCSİ’de kullanmak için saklanabilir. Özellikle kemoterapi görecek hastalarda tedavi öncesi sperm örnekleri alınarak dondurulması önerilmelidir.

[/fusion_tab][/fusion_tabs][fusion_imageframe lightbox=”no” lightbox_image=”” style_type=”none” bordercolor=”” bordersize=”0px” borderradius=”0″ stylecolor=”” align=”none” link=”http://forteuroloji.com/infertilite/” linktarget=”_self” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ hide_on_mobile=”no” class=”” id=””] [/fusion_imageframe][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]