Erkekler sağlıklı yaşlanmak için neler yapmalıdır?

İki önemli unsur var: Birincisi yaşla birlikte gelişen kronik hastalıkların ortadan kaldırılması ya da önceden tedbir alınması, ikincisi de hormonlarımızın yaşla birlikte azalmasına bağlı ortaya çıkan şikayetlerin önceden fark edilerek bunun önüne geçilmesidir. 40 yaşını aşmış olan erkekler genel sağlık amacıyla kontrol için ne yapmalı? Prostat sağlığı veya işemeyle ilgili sorunlar erkeklerin en büyük problemleri . Bunun haricinde yine erkeklerde en sık görülen akciğer kanseri ya da kolon kanseri gibi risk faktörlerinin prostat kanseriyle birlikte araştırılmasında yarar vardır. Yine erkeklerin yaşla birlikte kronik hastalıkların önlenmesi adına tansiyon kontrolü, şeker hastalığının kontrolü ve erkeklik hormon seviyelerinin kontrolü önerilmelidir.

Prof. Dr. Bülent Alıcı

Prof. Dr. Bülent Alıcı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. 1990 yılında Texas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde ve Baylor Tıp Fakültesi St. Lukes Hastanesi’nde Androloji ve mikrocerrahi konularında çalıştı.

1992 yılından 2014 yılına kadar İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında androloji ve rekonstrüktif cerrahi konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılında doçentlik ünvanını, 2005 yılında da profesörlük ünvanını aldım.

Çalışmalarına muayenehanesinde devam etmekte.

İlgili Konu Başlıkları